Mūsdienu būvniecība nevar tikt uzskatīta par pabeigtu bez īpašiem darbiem, piemēram, ventilācijas sistēmas uzstādīšanas, apkures sistēmas vai elektrības vadu uzstādīšanas.

Viens no galvenajiem uzstādīšanas darbiem, īpaši mūsu platuma grādos, ir apkures sistēmas projektēšana un uzstādīšana.

Apkures sistēmu veidi un to īpašības

Ir vērts atšķirt gravitācijas sistēmas un sistēmas ar dzesēšanas šķidruma piespiedu cirkulāciju. Dzesēšanas šķidruma piespiedu kustība sistēmā tiek veikta cirkulācijas sūkņa darbības dēļ.

Starp šādu sistēmu priekšrocībām:

 • Neliela temperatūras starpība starp siltumnesēju, kas ienāk siltumenerģijas ražošanas blokā un iziet no tā. Ūdens vai cita dzesēšanas šķidruma temperatūra visā sistēmā ir praktiski vienāda;
 • Augsts dzesēšanas šķidruma ātrums ļauj projektēt un uzstādīt sistēmu ar mazāka diametra caurulēm;
 • Piespiedu cirkulācijas sistēmai nav nepieciešams cauruļu slīpums, kas nepieciešams dzesēšanas šķidruma dabiskai kustībai.

Galvenais sistēmas trūkums ir tās nepastāvība. Bez elektrības cirkulācijas sūknis un līdz ar to arī visa sistēma nedarbosies.

Dabiska cirkulējoša apkures sistēma darbojas aukstā un karstā ūdens blīvuma starpības dēļ. Katlā uzsildītais ūdens izplešas (tā tilpums palielinās), un tā blīvums samazinās.

Atdzesēts ūdens ar lielāku blīvumu karsto ūdeni no katla pakāpeniski izspiež. Sakarā ar šo parādību tiek veikta dzesēšanas šķidruma kustība sistēmā.

Sistēmas galvenā priekšrocība ir neatkarība no elektrības.

Gravitācijas sistēmas trūkumi ir šādi:

 • Nepieciešamība novērot cauruļu slīpumu uzstādīšanas laikā;
 • Sistēma sastāv no caurulēm ar lielāku diametru dzesēšanas šķidruma mazā ātruma dēļ. Tas palielina sistēmas metāla patēriņu un uzstādīšanas kapitāla izmaksas;
 • Salīdzinoši lielas dzesēšanas šķidruma temperatūras atšķirības ieejas un izejas punktos un katla aprīkojumā.

Ir arī kombinēta cirkulācijas apkures sistēma, kas apvieno visas dabiskās un piespiedu sistēmas priekšrocības.

Viencaurules un cirkulācijas apkures sistēma

Apkures ierīču izvēlētajam cauruļvadam ir liela nozīme apkures sistēmas darbībā.

Elektroinstalācija var būt:

 • Viencaurules apkures sistēma. Šādā apkures sistēmā dzesēšanas šķidruma kustība notiek pa vienu cauruli aplī. Apkures ierīces (radiatori) ir savienotas ar stāvvadi virknē. Katrs sildītājs ir aprīkots ar Mayevsky krānu vai citu gaisa atgaisotāju (ja klients to vēlas). Ūdens cirkulācija sildītājā notiek saskaņā ar gravitācijas likumu. Šādas sistēmas priekšrocība ir zemāks sistēmas metāla patēriņš, kā rezultātā zemas kapitāla izmaksas. Trūkums ir sildīšanas ierīču nevienmērīga sildīšana;
 • Divkārša caurule. Šādā sistēmā vienai apkures ierīcei tiek piegādātas 2 caurules: padeve un atgriešana. Sistēmas priekšrocība ir vienmērīgs temperatūras sadalījums apkures ierīcēs, neatkarība no gravitācijas likuma. Starp trūkumiem ir palielināts metāla patēriņš, salīdzinot ar apkures sistēmu ar vienu cauruli, kas palielina kapitāla izmaksas, sistēmas enerģijas atkarību (sūkņa darbība);
 • Vairākspipe. Otrais nosaukums daudzcauruļu elektroinstalācijai ir zirneklis. No katla caurule, kas piegādā dzesēšanas šķidrumu, tiek novadīta uz mansarda tehnisko telpu. No tā cauruļvadi tiek izgatavoti katrai sildīšanas ierīcei atsevišķi. Galvenā priekšrocība ir labākais dzesēšanas šķidruma temperatūras sadalījums visās ierīcēs. Galvenais trūkums ir tas, ka kļūst nepieciešams izolēt caurules, kas atrodas bēniņu zonā.

Apkures sistēmu cauruļu un vadu uzstādīšana

Cauruļvadu sistēma, apkures ierīču vadi līdz šim ir vissvarīgākā apkures sistēmas sastāvdaļa. Tieši šī sastāvdaļa ir atbildīga par visas sistēmas uzticamību.

Lai gan pārējo sistēmu var viegli nomainīt, cauruļu nomaiņa dažos gadījumos ir laikietilpīgs, laikietilpīgs un nevajadzīgs process. Tāpēc elektroinstalācijai ir jānodrošina augstas kvalitātes apkures sistēmas darbība visā mājas ekspluatācijas laikā.

Vislabāk ir nodrošināt tādu pārbaudītu vietējo vai ārvalstu ražotāju produktu uzstādīšanu kā REHAU vai KAN-THERM. Par etalonu tiek uzskatīta šo uzņēmumu ražoto produktu kvalitāte, tāpēc ražotāji rūpnīcas defekta gadījumā garantē izturību un apdrošināšanu. Cauruļu sistēmu tirgū REHAU un KAN-THERM ir vadošie ražotāji, kas veido apmēram 80% no visiem produktiem.

Viena no labākajām ārvalstu uzņēmumu cauruļu sistēmām tiek uzskatīta par spriegošanas gredzenu sistēmu. Šādu sistēmu uzstādīšana ir gofrēta, pateicoties spriegošanas gredzenam (pēc kura sistēma tika nosaukta). Tas novērš blīvju izmantošanu un nodrošina maksimālu hermētiskumu.

Lielu spriegošanas gredzenu sistēmu uzstādīšanas ātrumu nodrošina uzstādītāja darbs, izmantojot hidraulisko presi. Tas ļauj ne tikai ātri pabeigt uzstādīšanas darbus, bet arī pilnībā novērš iespēju kļūdīties, uzstādot aprīkojumu un pašu vadu.

Apkures sistēmas privātmājām

Apkures sistēmas privātmājām sastāv no:

 • Siltummezgls (katls);
 • Izplešanās tvertne;
 • Automatizācijas sistēmas;
 • Apkures ierīces (radiatori, konvektori, reģistri);
 • Drošības grupa.

Apkures sistēmas privātmājā var būt slēgtas un atvērtas.

Slēgtu sistēmu priekšrocība ir tāda, ka nav jāuzstāda izplešanās tvertne, kas kalpo kā konteiners, lai kompensētu dzesēšanas šķidruma izplešanos sildīšanas laikā un noņemtu gaisu no sistēmas.

Slēgtas sistēmas parasti izmanto ar piespiedu cirkulāciju. 

Lai kompensētu sildīšanas līdzekļa izplešanos, tiek izmantota membrānas tvertne. Slēgtā sistēmā gaiss tiek noņemts, izmantojot automātiskās gaisa atgaisošanas atveres.

Jo izplešanās tvertne nav uzstādīta, tad dzesēšanas šķidrums nav saskarē ar skābekli. Tas pozitīvi ietekmē siltuma ģenerēšanas sistēmas un sildierīču kalpošanas laiku.

Turklāt šādām sistēmām nav nepieciešama pastāvīga ūdens līmeņa uzraudzība; sistēmā nav jāpievieno dzesēšanas šķidrums. Slēgtas sistēmas saglabā vienādu spiedienu visos sistēmas punktos. Tas ļauj atbrīvoties vai vismaz daļēji samazināt gaisa sastrēgumu daudzumu.

Katlu automatizācijas sistēma

Apkures sistēmas privātmājām bieži tiek uzstādītas ar katlu automatizācijas sistēmu. Tās galvenais uzdevums ir ļaut sasniegt maksimālu sistēmas efektivitāti, bet tajā pašā laikā nepārsniegt pieļaujamos mikroklimata parametrus un neatstāt augstas komforta zonas.

Mūsdienu automatizācijas aprīkojums var samazināt apkures izejvielu patēriņu par aptuveni ¼. Automatizācija darbojas pēc ārējās temperatūras uzraudzības principa.

Katls darbojas ar iestatīto jaudu atkarībā no temperatūras starpības ārā un telpā. Šis regulējums ļauj pazemināt temperatūru visā mājā vai vietās, kur nav nepieciešama komfortabla temperatūra.

Pareiza apkures sistēmas izvēle

Apkures sistēmai jāatbilst komforta, efektivitātes un uzticamības prasībām. To var izveidot tikai ar pareizu katla izvēli, optimālām automatizācijas un apkures ierīcēm.

Izvēloties katlu aprīkojumu, jums jāievēro daži vienkārši noteikumi:

 • Laba ražošanas uzņēmuma bāze, servisa nodaļas pieejamība;
 • Vislabāk ir iegādāties siltuma ražošanas iekārtas no viena ražotāja. Tas ietekmēs visas sistēmas maksimālo efektivitāti. Efektīvāka viena uzņēmuma aprīkojuma darbība ir saistīta ar vienību asināšanu kopīgam darbam;
 • Izvēlieties produktus tikai no uzticamiem ražotājiem. Parasti instalētāji mēdz izvēlēties BUDERUS, VIESSMANN aprīkojumu. To aprīkošana nodrošinās visefektīvāko darbību un sistēmas uzticamību.

Galvenais katls tiek izvēlēts vairākos posmos, izejot no pieejamajiem enerģijas nesējiem (gāze, granulas, ogles, elektrība) un efektīviem ekspluatācijas laikā. 

Uzstādīšanai ieteicams arī papildu (rezerves) katls. Tas tiek darīts, lai nodrošinātu apkures sistēmas nepārtrauktu darbību galvenā siltumenerģijas ražošanas iekārtas atteices gadījumā.

Dažreiz rezerves katla lomu var spēlēt aprīkojums, kas siltumenerģijas ražošanai izmanto cita veida enerģijas nesēju nekā galvenais katls. Šī papildu katla darbības metode nodrošinās lielāku efektivitāti galvenā enerģijas nesēja tarifu pieauguma gadījumā.

Apkures sistēmas izmaksas

Ir 2 apkures sistēmas izmaksu veidi:

 • Kapitāls;
 • Darbības.

Kapitāls – katlu, apkures ierīču, cauruļu, citu materiālu un aprīkojuma izmaksas. Darbība – izmaksas apkures sistēmas lietošanas laikā.

Katlu vienību, automatizācijas sistēmas, apkures loka samazināšana samazina darbības izmaksas. Un otrādi – ļoti efektīvu siltumenerģiju ģenerējošu agregātu uzstādīšana, moderna automatizācijas sistēma, optimāla aprīkojuma konfigurācija var ievērojami samazināt apkures lietošanas izmaksas. Turklāt optimālās apkures sistēmas shēmas izvēle ievērojami palielinās komfortu telpā.

Neatkarīgi no apkures sistēmas izvēles, uzstādot to, labāk uzticēties profesionāļiem, kuri paši veiks projektēšanas un uzstādīšanas darbus.

Profesionāļi izvēlēsies vispiemērotāko aprīkojumu un optimālo elektroinstalācijas shēmu, dzesēšanas šķidruma padeves sistēmu.