Viena no svarīgākajām pamatvajadzībām ikvienā mājsaimniecībā ir siltais ūdens. Ne visur pieejams centralizēta karstā ūdens padeve, tādēļ nepieciešami ūdens sildītāji jeb boileri.  Mūsdienās boileri ir pieejami ļoti daudzveidīgā klāstā, tāpēc svarīgi ievākt nepieciešamo informāciju pirms iegādes.

Boileri un to veidi

Ūdens sildītāji iedalās pēc to veidiem, un atkarībā no klientu vajadzībām, iespējams veikt nepieciešamo izvēli. Lai gan visi boileri veic vienu uzdevumu – silda ūdeni, process kādā tas tiek darīts var būt atšķirīgs.

Elektriskie boileri

Šis ir biežāk sastopamais boileru veids, jo tā darbībai nepieciešams tikai elektrības pieslēgums. Ir pieejami divu veidu elektriskie ūdens sildītāji – vertikālie, horizontālie. Šie boileri viens no otra atšķiras tikai novietojuma ziņā. Pieejami arī maza tilpuma elektriskie ūdens sildītāji, kas savukārt iedalās pēc to novietojuma – virs vai zem izlietnes.

Kombinētie boileri

Līdzīgi elektriskajiem boileriem arī šie ūdens sildītāji izmanto elektrību, taču kombinētie ūdens sildītāji var tikt pieslēgti arī pie apkures sistēmas, kā rezultātā tiek ietaupīta nauda uz ūdens sildīšanas rēķina. Kad strādā apkure, siltais ūdens cirkulē caur boilerī esošo spirāli, tā uzsildot ūdeni. Ja apkures sistēma ir izslēgta vai nespēj veikt ūdens uzsildīšanu, tad to paveic elektriskais sildelements. Kombinētie boileri (ūdens sildītāji) viebižāk tiek izmantoti privātmājās un nelielās komercēkās. Tie ir ērti, jo ļauj apkures sezonā izmantot apkures priekšrocības, savukārt vasarā izmantot elektrību.

Solārie boileri

Šie boileri paredzēti karstā ūdens sagatavošanai ar saules enerģijas palīdzību. Solārie boileri ir moderns ūdens sildīšanas veids, jo to jauda nodrošina pietiekošu daudzumu karstā ūdens privātmājām, ražošanas ēkām, restorāniem, kafejnīcām un citiem objektiem, neizmantojot elektrību vai citus sildīšanas avotus.

Caurplūdes boileri

Caurplūdes ūdens sildītāji darbojas ūdenim plūstot caur spirāli, kura tiek sasildīta ar elektrības palīdzību. Visbiežāk tie ir maza izmēra, un patērē elektrību tikai tad, kad tiek izmantots karstais ūdens, tā ietaupot elektroenerģiju, laikā, kad tas netiek lietots. Tomēr jāņem vērā, ka caurplūdes boileri ūdeni uzkarsē daudz īsākā laika sprīdī, tāpēc sildīšanas brīdī nepieciešama krietni lielāka jauda nekā citiem boileriem.

Gāzes boileri

Šis boilers ūdeni uzsilda līdzīgi kā caurplūdes sildītājs, tikai ūdeni uzsilda ar gāzes palīdzību. Lai to uzstādītu, mājā nepieciešams gāzes pievads, kā arī sadedzinātā gāze jāaizvada pa šim nolūkam paredzētu ventilācijas skursteni.

Kā izvēlēties sev piemērotāko boileri?

Kad ir radusies skaidrība par to kāda tipa boileris ir piemērotākais konkrētajai situācijai, vērā jāņem arī citi rādītāji ne tikai ūdens sildītāja tips. Svarīgi izvēlēties uzticamus zīmolus, kas specializējas tieši boileru ražošanā. Viens no labākajiem ir Čehijā bāzētais uzņēmums Dražice, kas ar boileru ražošanu nodarbojas jau daudzus gadus. Produktu augstā kvalitāte un ekoloģiski droša ražotāja reputācija nodrošina uzņēmuma Dražice ir viens no vadošajiem uzņēmumiem savā nozarē  Eiropas tirgū.

Citi svarīgi kritēriji boilera izvēlē:

Tilpums
Boilera tilpums ir viens no svarīgākajiem lielumiem uzreiz pēc bolera tipa. Tā ietilpība un lielums noteikti būs atkarīgs no konkrētās mājsaimniecības vajadzībām. Izvēloties pārāk mazu boileri, karstais ūdens var ātri beigties un būs jāgaida līdz tas atkal uzsils, taču  izvēloties pārāk lielu tilpumu, būs pārmērīgs elektrības patēriņš. Lai noteikti piemērotāko boilera tilpumu, svarīgi izprast, kādiem nolūkiem un cik cilvēki to izmantos:

5 l – vienam cilvēkam, trauku mazgāšanai;
15 l – diviem cilvēkiem, trauku mazgāšanai;
40 l – vienam cilvēkam, dušai;
60 l – vienam cilvēkam, dušai,  trauku mazgāšanai;
80 l – diviem cilvēkiem, dušai, roku un trauku mazgāšanai;
100 l – trim cilvēkiem, dušai, roku un trauku mazgāšanai;
150 l – diviem cilvēkiem, vannas lietošanai, roku un trauku mazgāšanai;
200 l – trim cilvēkiem, dušas un vannas lietošanai, roku un trauku mazgāšanai;
300 l – četriem cilvēkiem, dušas un vannas lietošanai, roku un trauku mazgāšanai.

Izmērs un novietošanas veids
Boilera izmērs būs atkarīgs no tā tilpuma. Lai nebūtu nepatīkamu starpgadījumu svarīgi nomērīt boilerim atvēlēto vietu, un saprast vai tas tiks novietots vertikāli vai horizontāli.

Uzsildīšanas ātrums
Ūdens sildītāji ar liekāku tilpumu noteikti ūdeni uzsildīs lēnāk, nekā mazie boileri. Turklāt ūdens temperatūru iespējams regulēt. Kas nozīmē, ka mēreni siltu ūdeni būs iespējams iegūt ātrāk nekā verdoši karstu. Ja ikdienā tiek izmantota tikai duša, tad ūdens temperatūra boilerī var būt 45 – 50 grādi. Taču ja ūdens patēriņš ir krietni lielāks, piemēram, izmantojot vannu, jāpadomā par augstāku temperatūru.

Vairāk mūsu mājas lapā https://www.drazice-shop.lv/