Metālapstrāde ir tehnoloģisks process, kura laikā mainās metāla forma, izmērs un kvalitāte. Metālapstrādes tehnoloģiskie procesi ietver visdažādākās metodes, kuru pielietojums var mainīt arī metālu fizikālās un mehāniskās īpašības. Metāla pārveidošana ļauj izveidot dažādus priekšmetus, to detaļas, kā arī lielākas konstrukcijas un iekārtas. Mūsdienās pieejami dažādi metālapstrādes veidi, kas pateicoties attīstītajām tehnoloģijām, spēj sniegt teju bezgalīgus risinājumus un iespējas. Svarīgi, lai metālapstrādes darbus veic apmācīti profesionāļi, kas apguvuši metālapstrādes ierīču vadību, piemēram, uzticama firma  ADM Solutions, kas saviem klientiem nodrošina augstvērtīgu produktu par saprātīgu cenu. Firmas piedāvājumu raksturo vienmērīga kvalitāte, izturība un ilgmūžība. Iepazīstināsim ar metālapstrādes veidiem, kas ļaus rast labāko risinājumu jebkurai vajadzībai.

Metālapstrādes veidi

Dažādu metāla priekšmetu un konstrukciju izgatavošanai tiek izmantoti atšķirīgi metālapstrādes veidi, kas ļauj iegūtu labāku rezultātu. Mūsdienās tiek izmantoti dažādi palīgrīki, tāpēc arī iespējas metālapstrādē ir teju neierobežotas.

Galvenie metālapstrādes veidi ir:

  • termiskā apstrāde;
  • elektriskā apstrāde;
  • mehāniskā apstrāde -metālgriešana;
  • spiediena apstrāde;
  • ķīmiskā apstrāde;

Katra no šīm metodēm atšķirīgi ietekmē metālu un sniedz atšķirīgas iespējas tā izmantošanā un veidošanā. Lielākā daļa apstrādes metožu radušās tikai pagājušajā gadsimtā, taču pirms tam visbiežāk izmantota tieši liešana un metināšana.

Termiskā apstrāde

Termiskā apstrāde nozīmē, ka uz metālu iedarbojas kāda veida karstuma avots. Karstums kausē metālu un ļauj pārveidot tā formas un veidot jaunas.

Liešana ir viena no senākajām metālapstrādes metodēm, kur metāls tiek uzkarsēts līdz kušanas temperatūrai un ieliets sagatavotā formā. Tādā veidā tiek iegūti dažāda izmēra un formas atlējumi.

Arī metināšana ir samērā sena metode. Tās rezultātā divu metāla detaļu malas tiek sakarsētas līdz kušanas temperatūrai, lai tās savienotu vienā veselumā.

Atkarībā no metāla sildīšanas metodes, metināšanu iedala vairākos veidos:

  • Ķīmiskā apstrāde – metālu silda siltums, kas rodas ķīmiskās reakcijas laikā. Ķīmiskā metināšana tiek plaši izmantota grūti pieejamās vietās, kur nav iespējams piegādāt elektrību vai gāzi, piemēram, zem ūdens.
  • Gāzes metālapstrāde – metālu metināšanas zonā silda gāzes degļa liesma. Mainot degļa formu, iespējams veikt ne tikai metināšanu, bet arī metālu griešanu.
  • Elektriskā apstrāde jeb loka metināšana izmanto elektriskā loka siltumu, lai sildītu un izkausētu darba zonu. Loka aizdedzināšanai un uzturēšanai tiek izmantotas speciālas metināšanas iekārtas. Metināšana tiek veikta ar putekļu elektrodiem vai īpašu metināšanas stiepli inertu gāzu atmosfērā.

Metinot sildīšanu veic ar spēcīgu elektrisko strāvu, kas iet caur savienojamo sagatavju saskares punktu. Izšķir punktmetināšanu, kurā detaļas ir savienotas atsevišķos punktos, un veltni, kurā vadošais veltnis ripo virs detaļu virsmas un savieno tos ar nepārtrauktu šuvi. Izmantojot metināšanu, tiek savienotas mehānismu daļas, celtniecības konstrukcijas, cauruļvadi, kuģu un automašīnu korpusi un daudz kas cits. Metināšana ir viegli kombinēt ar citiem metāla apstrādes veidiem.

Elektriskā metālapstrāde

Šādu metālapstrādes darbu pamatā ir daļēja metāla daļu iznīcināšana augstas intensitātes elektrisko lādiņu ietekmē. To izmanto, lai veidotu caurumus plānā metāla loksnē, instrumentu asināšanai un sagatavju apstrādei no cietajiem sakausējumiem.

Mākslinieciskās metālapstrāde

Metālapstrādi izmantot ne tikai praktisku un saimniecībā nepieciešamu priekšmetu un detaļu ražošanai, bet arī mākslas darbu veidošanai. Metālapstrādes mākslinieciskie veidi ietver liešanu, kalšanu un dzīšanu, metināšana. Katrai metodei ir nepieciešami savi rīki un ierīces. Ar to palīdzību meistars vai nu izveido atsevišķu mākslas darbu, vai arī izdaiļo un dekorē kādu metāla izstrādājumu.

Metālgriešanas metodes

Lielākā metālapstrādes metožu grupa ir metālgriešana, no nodrošina arī uzņēmums ADM Solutions. Visām metālgriešanas metodēm tiek izmantotas dažādas ierīces un mehānisks spēks, lai apstrādātu metāla sagatavi.

Virpošana – sagatavi nostiprina virpas griezējā, kas rotē. To izmanto tādu detaļu ražošanai, kam raksturīga vītnes forma, piemēram skrūves.

Urbšana – sagatave tiek nostiprināta un ar urbja palīdzību tiek veidots caurumu un urbumu veidošanā.

Frēzēšana to veic ar frēzmašīnu un atšķirībā no urbšanas, frēze ne tikai veic apstrādi taisnā virzienā uz priekšu, bet arī uz sāniem.

Ēvelēšana – tiek izmantota plakanu virsmu apstrādei. Ēvele tiek pārvietota pa metāla sagatavi uz priekšu un atpakaļ, katru reizi noņemot metāla kārtu, veidojot gludu vai reljefa virsmu.

Slīpēšana – to veic izmantojot abrazīvu materiālu, kas no metāla sagataves virsmas noņem plānas kārtas un uzlabotu virsmas raupjumu.

Lāzergriešana – šobrīd tas ir precīzākais un modernākais metālgriešanas veids. Lāzers ļauj veidot dažādas metāla formas, un vēlamais rezultāts ir iegūstams daudz ātrāk, jo nav jāveic papildus pēcapstrāde.

Hidroabrazīvā griešana – augsts ūdens spiediens kombinācijā ar abrazīvu – smiltīm līdzīgu materiālu, kura katrs graudiņš ir ass un šķautņains, ļauj sagriezt jebkuras cietības materiālu.

Spiediena apstrāde

Metālapstrāde ar spiedienu tiek izmantota, lai mainītu detaļas formu, nemainot tās integritāti:

  • Kalšana;
  • Presēšana

Metāla kalšana ir deformācijas process, kurā metāls tiek presēts, dauzīts vai saspiests zem liela spiediena. Pirms kalšanas apstrādājamais priekšmets tiek uzkarsēts, balstīts uz cietas virsmas, un ar smagu āmuru dauzīts, lai sagatave iegūtu vēlamo formu. Vēsturiski kalšana bija manuāla, taču mūsdienās kalējs iedarbojas uz sagatavi ar kalšanas preses āmuru ar spēku līdz vairākiem tūkstošiem tonnu, rokas āmura vietā tiek izmantotas augstas stiprības tērauda kalšanas formas.

Metāla presēšanai nepieciešamas divas formas, kas atspoguļojas viena otrā – matrica un perforators. Starp tiem tiek uzlikta plāna metāla loksne, kas pēc tam ar lielu perforatora spiedienu tiek sapresēta un metāls, liecoties, iegūst matricas formu. Biezākas loksnes tiek uzkarsēts līdz plastiskumam. Šo procesu sauc par karsto presēšanu.

Ķīmiskā apstrāde

Metālu ķīmiskā apstrāde parasti tiek izmantota, lai palielinātu materiāla aizsargājošās īpašības. Apstrādes laikā metāls tiek pakļauts dažādu vielu ietekmei, lai izraisītu kontrolētu ķīmisko reakciju. Tiek veiktas gan sagatavošanas darbības virsmas tīrīšanai pirms metināšanas vai krāsošanas, gan arī pēcapstrāde, lai uzlabotu izstrādājuma izskatu un pasargātu to no korozijas. Aizsargpārklājumi tiek uzklāti ar elektroķīmisko galvanizāciju.

Kur veikt metālapstrādes darbus?

Katrai metālapstrādes metodei nepieciešams speciāls aprīkojums. Bieži vien ražošanas procesā šīs metodes tiek sagrupētas, savstarpēji saistītas un apvienotas, lai sasniegtu labāko rezultātu. Uzņēmums ADM Solutions, pateicoties ilggadējai pieredzei, sniedz plašu un kvalitatīvu metālapstrādes darbu pakalpojumu klāstu. Pasūtījumi tiek rūpīgi analizēti, lai izvērtētu labāko risinājumu, rezultātu gūšanai. Tiek sniegti padomi un konsultācijas, lai veicinātu komunikāciju ar klientiem un pielāgotu metālapstrādes metodes katrai vajadzībai. Profesionālie ADM Solutions metālapstrādes speciālisti  nodrošinās ātru un akurātu rezultātu, rūpējoties par nepārtrauktu kvalitātes prasību nodrošināšanu visos uzņēmuma aspektos. ADM Solutions  pieņem izaicinājumus, un piedāvā risinājumus arī nestandarta situācijās. Plašais piedāvājumu klāsts ļaus rast labāko risinājumu jebkurai ar metālapstrādi saistītai situācijai. Vairāk informācijas mūsu mājas lapā https://admsolutions.lv/metalapstrade/

Tagged in: